نیروگاه مقیاس کوچک

با توجه به قانون هدفمند کردن یارانه ها و افزایش چشمگیر هزینه های برق مصرفی در صنایع تولیدی و مراکز تجاری و سیاستهای حمایتی دولت، سرمایه گذاری در احداث نیروگاه های مقیاس کوچک توجیه پذیر است.

بطور خلاصه، سرمایه گذاری در نیروگاه مقیاس کوچک به چه صورت است؟

نیروگاههای مقیاس کوچک بطور کلی مجموعه ای از دستگاههای تولید برق است که اتصال آن به شبکه توزیع امکان پذیر بوده و ظرفیت تولید آن در محل بیشتر از 25 مگاوات نباشد.این دستگاهها متشکل از یک موتور گازسوز به همراه یک مولد جهت تولید برق می باشد. با توجه به قانون هدفمند کردن یارانه ها و افزایش چشمگیر هزینه های برق مصرفی در صنایع تولیدی و مراکز تجاری و سیاستهای حمایتی دولت در ارائه تسهیلات و عقد قرارداد خرید تضمینی برق به مدت 5 سال که قابل تمدید به دوره های 5 ساله دیگر می باشد ، جهت احداث مولدهای مقیاس کوچک، این طرح را در یکی از بالاترین رتبه های جذب سرمایه گذاران خصوصی قرار داده است.

سرمایه گذاری در تولید برق از طریق نیروگاههای مقیاس کوچک (DG & CHP)

تولید برق در محل مصرف یا در نزدیکی محل مصرف در مقادیر کوچک را تولید پراکنده برق میگویند. این نوع از تولید برق نسبت به تولید برق در نیروگاههای بزرگ در دهه های اخیر در کشورهای جهان که نقاط متمرکز جمعیتی دارند، مطرح شده است. ایران نیز در پهنه خود با نقاط تمرکز جمعیتی بسیاری مواجه است که در فواصل قابل توجهی از هم قرار گرفته اند و احداث یک نیروگاه بزرگ برای تامین برق جمعیت پراکنده و هزینه احداث خطوط انتقال برق در فواصل طولانی و هزینه های نگهداری آن توجیه اقتصادی و منطقی ندارد. بنابراین تولید پراکنده برق به یکی از محوری ترین برنامه های وزارت نیرو برای توسعه صنعت برق تبدیل شده است.

نیروگاههای مقیاس کوچک بطور کلی مجموعه ای از دستگاههای تولید برق است که اتصال آن به شبکه توزیع امکان پذیر بوده و ظرفیت تولید آن در محل بیشتر از 25 مگاوات نباشد.این دستگاهها متشکل از یک موتور گازسوز به همراه یک مولد جهت تولید برق می باشد که انرژی مکانیکی تولید شده توسط موتور را به انرژی الکتریکی تبدیل میکنند. راندمان بالای موتورهای گازسوز، عمر مفید بالای مولدها، نیاز به فضای کم، رسیدن به مرحله بهره برداری در زمان اندک، بازگشت سرمایه در کمترین زمان ممکن نسبت به سایر پروژه ها و حفاظت از محیط زیست با ایجاد کمترین آلودگی، از جمله دلایلی است که نیروگاههای مقیاس کوچک و یا تولید پراکنده را از توجیه بسیار خوب فنی و اقتصادی برخوردار می سازد، همچنین با توجه به قانون هدفمند کردن یارانه ها و افزایش چشمگیر هزینه های برق مصرفی در صنایع تولیدی و مراکز تجاری و سیاستهای حمایتی دولت در ارائه تسهیلات و عقد قرارداد خرید تضمینی برق به مدت 5 سال که قابل تمدید به دوره های 5 ساله دیگر میباشد (در سال 1397، نرخ آن از 71.5 به 90 تومان برای بخش فشار متوسط و برای فشار ضعیف 100 تومان به ازای هر کیلووات ساعت رسید و اینکه برق تولیدی از نیروگاههای تولید پراکنده در ساعتهای پیک در مقایسه با ساعتهای میان باری دو برابر خریداری می شود.)، جهت احداث مولدهای مقیاس کوچک، این طرح را در یکی از بالاترین رتبه های جذب سرمایه گذاران خصوصی قرار داده است.

CHP چیست؟

تولید همزمان برق و حرارت. سیستم تولید همزمان برق و حرارت میباشد که  حرارت خروجی دستگاه مورد استفاده قرار گرفته و برای تولید آب گرم و بخار یا کاربردهای دیگر بازیافت می شود و در اینصورت مجموع بازده الکتریکی و حرارتی سیستم را به بیش از 2 برابر افزایش میدهد.

توجیه اقتصادی:

با توجه به قیمت خرید تضمینی برق و استفاده از گاز یارانه ای، با در نظر گرفتن هزینه های احداث (هزینه های احداث نیروگاههای مقیاس کوچک عبارتند از: ماشین آلات، تجهیزات،مواد خام، نیروی انسانی و …) و هزینه های صرفه جوی شده ناشی از تولید حرارت در استفاده از سیستمهای CHP، میتوان گفت نرخ بازده داخلی برای احداث این نیروگاهها قابل قبول میباشد و دوره بازگشت سرمایه نیز کمتر از 2 سال است.

سرمایه گذاران بخش تولیدات پراکنده به ویژه سیستم CHP از حمایتهای زیر برخوردار خواهند شد:

  • عقد قرارداد خرید تضمینی برق از سوی وزارت نیرو
  • پرداخت تسهیلات بانکی
  • دریافت مابه التفاوت قیمت سوخت
  • دریافت حق انشعاب خریداری شده به قیمت روز

مزایای بارز سیستم CHP:

  • افزایش راندمان: سیستم CHP یا بعبارتی Combined Heat and Power میتواند باعث افزایش راندمان تولیدات پراکنده تا بیش از 85% گردد، این در حالی است که اجرای سیستم CHP تنها افزایش بسیار کوچکی در هزینه سرمایه گذاری اولیه را به همراه خواهد داشت.
  • تامین حرارت مطمئن و انعطاف پذیر
  • محیط زیست: بازدهی بالای سیستمهای CHP باعث میشود تولید دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن کاهش یابد.
  • هزینه های پایین تعمیرات و نگهداری: با توجه به اینکه برای استفاده از حرارت تولیدی در یک واحد CHP تجهیزات کمتری در هر ساختمان مورد نیاز است، هزینه های تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیز کمتر خواهد شد.
  • استفاده هرچه بیشتر از فضای ساختمانها

ما چه کاری می توانیم برای شما انجام دهیم؟

راه اندازی نیروگاه های مقیاس کوچک یا همان تولید پراکند، از جمله فعالیت هایی می باشد که گروه مشاورین ما در بهین برق  می توانند از ابتدا (دریافت مجوز) تا انتها (راه اندازی و بهره برداری از نیروگاه) شما را یاری کرده و با شما همراه شوند.

همچنین در صورتی که برای تولید برق عجله دارید یا نمی خواهید مراحل دریافت مجوزها و … را طی کنی. ما میتوانیم در مسیر واگذاری امتیاز نیروگاه های از پیش راه اندازی شده به شما نیز با تکیه بر شناخت و تجربه ما از این بازار و کارشناسان خبره با شما همراه شویم.

در صورت تمایل از کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در بهین برق با شما تماس بگیرند:

اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد
خطا در ثبت اطلاعات