خرده فروشی برق

با توجه به مصوبه هیات وزیران، امروز بسیاری از مصرف کنندگان نهایی برق، می توانند برق مورد نیاز خود را با قیمتی کمتر و از بازار خرده فروشی تهیه کنند

خرده فروش برق کیست؟

شخص حقوقی(غیر دولتی) دارای پروانه خرده فروشی برق از وزارت نیرو می باشد.

عملیات خرید برق از بازار خرده فروشی توسط شخصیت حقوقی که از وزارت نیرو دارای مجوز خرده فروشی باشد صورت می گیرد.

مصرف کنندگان نهایی برق می توانند برق مصرفی خود را طی قراردادی از خرده فروش خریداری کنند و از ارزش افزوده ای که طی این فرایند برایشان ایجاد می شود، که البته مهم ترین آن کاهش محسوس بهای برق مصرفی است، استفاده کنند.

پروانه خرده فروشی برق

اجازه نامه ای است که از طرف وزارت نیرو به منظور فروش انرژی الکتریکی به مشترک در هر یک از سطوح ولتاژِ توزیع، فوق توزیع و انتقال، خرید و فروش برق از بورس انرژی، خرید برق از بازار عمده فروشی برق، خرید و فروش حقوق و منافع ناشی از بهره برداری از ظرفیت نیروگاه و یا خرید و فروش گواهی ظرفیت صادر می شود.  

خرده فروش هزینه برق مصرف کننده را چگونه کاهش میدهد؟

مطابق با دستورالعمل خرده فروشی، خرده فروش میتواند برق را از راههای مختلفی مانند بورس انرژی و قراردادهای دوجانبه و … به ارزانترین و به صرفه ترین قیمت ممکن برای مصرف کنندگان طرف قرارداد خود بسته به شرایط ایشان، تهیه کند. 

مصرف کننده مثل قبل برق را با همان ساز و کار قبلی (بدون هیچ گونه تغییری در تجهیزات) ولی با قیمت ارزانتر استفاده خواهد کرد.

مزایای خرید از بازار خرده فروشی

  • ایفای نقش به عنوان تامین کننده مالی برای نیروگاه ها و مصرف کنندگان
  • امکان خریدهای عمده از نیروگاه توسط خرده فروش
  • انعطاف پذیری در تحویل برق خریداری شده توسط خرده فروشان
  • داشتن تجربه کافی در زمان، میزان و نوع خرید انرژی
  • امکان پوشش ریسک ناشی از کاهش یا عدم مصرف مشترکین
  • امکان تنوع بخشی در روشهای پرداخت
  • حذف ریسکهای مربوط به حضور مستقیم در بورس
  • خرده فروشان، خریداران حرفه ای و مجرب هستند

خرده فروشی در بازارهای برق دنیا

در کشورهای انگلستان،آلمان، استرالیا، نوردیک (کشورهای دانمارک،فنلاند،نروژ،سوئد،ایسلند) همگی دارای بازار خرده فروشی برق هستند. خرده فروش حد واسط بین شرکتهای توزیع برق و مصرف کنندگان است و مصرف کنندگان نهایی برق مورد نیاز خود را از شرکتهای خرده فروشی خریداری میکنند.

ما چه کاری برای شما می توانیم انجام دهیم؟

در صورتی که تمایل به کاهش هزینه برق مصرفی واحد اقتصادی خودتون دارید، کافی است که اطلاعات مربوط به برق را، از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در بهین برق، پس از بررسی شما را از میزان مبلغ صرفه جویی که میتوانید انجام دهید و شرایط قرارداد خرده فروشی مطلع کنند.

اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد
خطا در ثبت اطلاعات